Budki dla ptaków jako element planu wychowawczego szkoły

 

Budki dla ptaków kiedyś były żelaznym punktem zajęć w pracowniach technicznych w późnych klasach szkoły podstawowej. Dziś nie ma ich w programie, ale można kupić gotowe budki lęgowe, na przykład z firmy mkwpracownia.pl/budki-legowe-dla-ptakow , by przyciągnąć ptaki w okolicę szkoły. Warto się tym zainteresować bliżej, bo to bardzo pożyteczne i dla środowiska naturalnego i dla samych uczniów.

 

16866(33)

Budki dla ptaków kiedyś były żelaznym punktem zajęć w pracowniach technicznych.

Czym są budki dla ptaków? To drewniane skrzynki, w których ptaki mogą znaleźć schronienie. Budki lęgowe pozwalają stworzyć gniazdo gatunkom, dla których miasto nie jest ku temu sprzyjającym otoczeniem. Na przykład sikorki bogatki świetnie sobie radzą w mieście, ale już jerzyki i sikorki modre potrzebują wsparcia, od kiedy kamienice zostały zamienione na bloki. Budki dl ptaków pozwalają im bezpiecznie spędzać te pory roku, gdy są w Polsce. Dla malutkich gniazdowników przeznaczone są budki dla ptaków typu A1. Gdy powiesimy je na szkole, dzieci będą miały możliwość uczestniczenia w fascynującym i barwnym życiu ptasich rodzin. A nauczą się z tego zdecydowanie więcej, niż czytając książkę do biologii.

 

Powieszenie budki dla ptaków to też przedsięwzięcie, które uwrażliwia na potrzeby słabszych, w tym wypadku zwierząt i uczy, że przyrodę należy traktować z szacunkiem.