Mennica staropolska w okresie zaborów

Przez 123 lata Polski nie było na mapach Europy. Jednak to nie oznacza, że nie działała wtedy mennica staropolska. Wbrew niektórym powszechnym opiniom z Polska przed zaborami nie było aż tak źle. Co prawda naród był wewnętrznie skłócony, jednakże był po reformie monetarnej. Mennice staropolskie produkowały intensywnie monety.

Zawsze mówiąc na ten temat lubię porównać zakłady działające w tamtych czasach z www.mennicaskarbowa.pl/Diamenty-poradnik-inwestora-cabout-pol-24.html . To fascynujące jak w tak krótkim czasie mogło zmienić się tak wiele tylko w jednej dziedzinie życia.

 

 

Jednak wracając do tematu mennice staropolskie były wykorzystywane przez zaborców. Każdy zaborca wykorzystywał zakłady bijące monety na terenie Polski. To całkowicie normalne i zrozumiałe. Jednocześnie warto przypomnieć fakt, że mennica staropolska w Warszawie nie wyprodukowała od 1860 do 1916 żadnej monety przeznaczonej dla Polski. Jej znacznie z biegiem czasu malało, jednak dzisiaj pełni funkcje mennicy państwowej.

Wiele osób, które interesują się mennicami staropolskimi pewnie skupia się na ich początkach, na okresie kiedy monety były bite ręcznie. Jednocześnie to co działo się z tymi zakładami w czasie zaborów również jest ciekawe. Ponadto na ten temat mamy znacznie bardziej dokładne informacje.